Szanowni Państwo,
Oszczędzanie energii i ciepła zawsze było ważne ze względu na obniżenie domowych rachunków i troskę o środowisko. W nadchodzącym sezonie ogrzewania będzie to szczególnie istotne ze względu na wysokie ceny surowców (spowodowane wojną w Ukrainie, sytuacji zwiększonego popytu po pandemii), które przekładają się na ceny energii elektrycznej i ciepła. Dlatego zachęcamy Państwa do racjonalizacji zużycia ciepła (ogrzewania i ciepłej wody) i jego oszczędzania. Mniejsze zużycie ciepła (mniejszy popyt) pozwoli ograniczyć wzrost ceny paliw a co za tym idzie wzrost cen ciepła.
Oszczędzać ciepło można prostymi metodami:
- Dostosuj temperaturę do potrzeb, pory dnia i rodzaju pomieszczeń
Optymalna temperatura w pomieszczeniach to średnio 20oC, ale zależy od pomieszczeń np. w kuchni wystarczy 18oC (gdy gotujemy mamy dodatkowe źródło ciepła), w sypialni na noc 18oC. W ciągu dnia potrzebujemy wyższej temperatury, niż nocą – stąd przed pójściem spać warto przesunąć termostat na niższy poziom (I-II).
Pamiętaj! Termostat na poziomie I oznacza najczęściej: 16oC, II poziom: 18oC, III poziom: 20oC, IV poziom: 22oC, V poziom: 24oC w pomieszczeniach.
- Prawidłowo wietrz pomieszczenia
Pomieszczenia wietrz krótko i intensywnie, zakręcając wcześniej termostaty przy grzejnikach. Gdy poczujesz powiem świeżego powietrza w pokoju zamknij okno. Zimne powietrze szybko się ogrzeje. Zimne powietrze jest cięższe od ciepłego i po otwarciu okna opadnie na podłogę, wzbijając jednocześnie ciepłe powietrze do góry. Nastąpi naturalna cyrkulacja powietrza. Po zamknięciu okna odczekaj 10 min. i odkręć termostat. Suche powietrze (mniej wilgoci) potrzebuje mniej ciepła, aby je ogrzać do zadanej temperatury. - Kontroluj ciepło – wychodząc z domu ogranicz ogrzewanie
Kontroluj ogrzewanie korzystając z opomiarowania kosztów ciepła i używając zamontowanych na grzejnikach termostatów. Wychodząc z domu ogranicz ogrzewanie – przesuń termostat na poziom I-II. - Nie zasłaniaj grzejników meblami i zasłonami
Długie zasłony, zasłonięte meblami grzejniki i zamontowane na grzejnikach suszarki na ręczniki, bieliznę itp. mogą pochłonąć nawet 20% ciepła! Ciepło zamiast ogrzewać pokój krąży i jest pochłaniane przez materiały i meble. Meble powinny być ustawione w odległości przynajmniej 1 metra od grzejnika. Zasłony i firanki powinny sięgać maksymalnie do parapetu nad grzejnikiem. - Unikaj niepotrzebnego otwierania okien w częściach wspólnych
Unikaj otwierania okien w części wspólnej budynku bez powodu – wychłodzone klatki schodowe pobierają ciepło z mieszkań obniżając panującą w nich temperaturę. Warto też rozejrzeć się po swoim budynku, czy nie znajdą się suszarnie, pomieszczenia gospodarcze, piwnice gdzie temperatury są zbyt wysokie – warto je ograniczyć.
- Korzystaj z energii słonecznej w ciągu dnia, a na noc zasłaniaj okna
Jeśli Twoje mieszkanie jest w nasłonecznionym miejscu nie zasłaniaj okien w mieszkaniu w ciągu dnia. W naturalny sposób ogrzejesz mieszkania. Na noc używaj żaluzji, zasłon lub okiennic, dzięki którym zasłaniając okna, zapobiegasz zbędnym utratom ciepła.
Pamiętaj! Obniżenie temperatury w pomieszczeniu o 2oC to oszczędność 5% ciepła, 4oC to aż 10% ciepła.
Jako administrator Państwa budynku wspólnie z PGE Toruń, producentem i dostawcą ciepła rozważamy również wprowadzenie zmian w ustawieniach parametrów węzłów cieplnych i instalacji odbiorczej, które pomogą oszczędzić ciepło.